+380 67 826 62 92

Першу в 2016 році розмову з циклу "Чому дівчатам варто йти в ІТ?" ми провели з неповторною Наталкою Шпот, директором Lviv PM School, натхненним викладачем курсу "снови управління командами в ІТ", високопрофесійним тренером та консультантом, за плечима якої понад 18 років управлінського досвіду в бізнес-підрозділах та топ-менеджменті.

Скажи, будь ласка, як ти вважаєш, чому дівчатам варто йти в ІТ?

Я не знаю, чи дівчатам саме треба йти в ІТ, я дотримуюсь ідеї, що йти можна будь куди, лиш би туди хотілось. Чому в ІТ може хотітись? 1) працювати в середовищі молодих розумних чоловіків вже неабияке задоволення; 2) ІТ все ще далеко до системної галузі, відповідно тут ви знайдете багато можливостей для кар'єрного та професійного росту; 3) ІТ - це модно, ви будете в тренді технологічних новинок та гаджетів, але будьте готові, що пояснити бабусі, чим ви займаєтесь, буде складніше, ніж якщо ви виберете стати, наприклад, вихователькою в дитячому садку; 4) робота в ІТ непогано оплачується, навіть на не інженерних посадах.

Чи легко дівчині потрапити в ІТ?

Відповідь на це питання краще пошукати в голові в кожного - які ви маєте установки в житті, так ви і вважатимете. Я знаю людей, для яких ІТ це чисто чоловіча професія, і жінки там зазнають дискримінації, в “чоловіків там навіть робочі столи більші!” - це справжня цитата. Для інших ІТ - це багато цікавих можливостей, і вони сміливо прямують їх досліджувати. Мені в свій час було легко, бо було надзвичайно цікаво, та й якоїсь різниці в ставленні від колег чи від клієнтів через те, що я жінка, я не відчувала. Мені здається, ми самі підігріваємо цю гендерну відмінність, навіть цими інтерв'ю - ми розуміємо, що різниця є, а в чому вона полягає - кожен прифантазовує відповідно до свого досвіду.

Чим може займатись/ким може стати дівчина в ІТ?

Особисто я була дизайнером, керівником веб-студії, директором з управління персоналом - це ті ролі, які були чітко окреслені. В щоденній діяльності доводилось і в програмний код заглядати, і тестувати, і займатись договорами, і навчати, і працювати над вимогами, і представляти компанію на виставках, і вибудовувати стосунки з клієнтами, і маркетувати, і співбесідувати, і консультувати - багато різного, і я майже завжди мала можливість робити те, що мені подобається і водночас приносить користь компанії. Щиро кажучи, саме програмувати ніколи не хотілось. Але серед моїх знайомих є достатньо визнаних дівчат-програмістів. ІТ - не завод з конвеєром, кожна компанія унікальна і дуже по-різному працює з своїми клієнтами, тому в цій галузі є справді величезна кількість професій і спеціалізацій.

Які перспективи розвитку для дівчат в ІТ?

Я не можу пригадати випадку з свого досвіду, коли якусь посаду при рівних якостях кандидатів різної статі запропонували чоловікові, а не жінці. Але багато разів я була свідком, що жінки самі не претендували на вищі посади чи більшу відповідальність з дуже різних причин. Часом справді здається, що ІТ це чоловіча заповідна територія, де вони бавляться в свої чоловічі ігри і декларують, що жінкам там не місце. Але ми, жінки, насправді знаємо, що жоден чоловік не відмовиться від цікавого жіночого товариства, якщо жінка зуміє з повагою поставитись до його заняття і збереже власну цінність. І справді, це достатньо складно для дівчат в ІТ не включатись в конкуренцію з чоловіками, змагаючись за те, хто розумніший, досвідченіший, результативніший, бо весь час є спокуса почати гру за чоловічими правилами.

Перспективи розвитку для дівчат такі самі, як і для хлопців - розвиток в професійному, “технічному” напрямку, чи рух догори по управлінських сходинках, чи поєднання одного і другого - це питання вашого вибору. І давайте ще нагадаємо собі, що ІТ, взагалі кажучи, це глобальний ринок праці, тому горизонти для руху ще ширші.

Що потрібно крім вищої освіти, щоб потрапити в ІТ?

Я б радила розвивати аналітичне мислення, системне бачення, комунікацію, впевненість в своїх силах і стресостійкість.

Поради дівчатам-новачкам в ІТ

Зібрати якомога більше інформації про різні професії та активності в ІТ. Вибрати, давши відповідь на такі запитання:

- Що мені найкраще вдається?

- Що саме я хочу робити?

- Який результат моєї діяльності мені принесе найбільше змісту і задоволення?

Поговорити з кимось, хто може співставити ваш результат з існуючими професіями та компаніями в ІТ. Проаналізувати свої знання та досвід, скласти резюме та почати пошуки, або продовжити навчання чи стажування.

НАТАЛКА ШПОТ

Викладач курсу "Основи управління командами в ІТ"