+380 67 826 62 92

Денисе, скажіть, будь ласка, які навики необхідні для роботи в галузі бізнес девелопменту?
В першу чергу, це звісно ж soft skills, персональні навички перемовин, знаходження компромісів із замовниками. Комунікаційні навики треба розвивати, контролювати, систематизувати, тому досвід і знання – обов’язкові. Те, що я викладатиму у Lviv BDA School стосуватиметься оцінки проектів. Будь-який бізнес пов’язаний із виконанням певних зобов’язань. Власне формування цього зобов’язання – дуже складна річ, адже ви берете на себе велику відповідальність, роблячи пропозицію замовнику. Формуванню зобов’язання також треба вчитись, бо навмання, на жаль це не зробиш. Займаючись проектним менеджментом більше 17 років я все ще продовжую вчитись.
Чи легко оволодіти soft skills?
Зазвичай люди бізнесу доволі емоційні, але поводяться стримано. Хоча це й не легко, проте можна навчитися контролювати себе. Так само і під час перемовин, слід з’ясувати, які в тебе є механізми впливу на опонента, як ти домовляєшся, що ти можеш йому запропонувати, чого не можеш запропонувати і чому.
Скажіть, як вірно побудувати перемовини та збільшити ймовірність успіху?
Під час перемовин потрібно розуміти, яку саме стратегію обрати, люди, які ніколи ні на що не погоджуються - не отримують результату, а пошук компромісу – це мабуть найскладніше в перемовинах. Саме формування компромісу - те, що вимагає підготовки. Якщо ти знаєш навіщо прийшов твій опонент, що він шукає від цих перемовин, де можна поступитися, тоді пропонуючи те, на що він підсвідомо погодився, фактично впливаєш на прийняття рішення. Коли вартість предмету перемовин вища ніж вартість стосунків з людиною, то можна зайняти іншу позицію – не погоджуватись на компроміси, якщо твій опонент прагне співпрацювати і готовий поступитися, можна висунути свої умови на які він врешті-решт погодиться.
Чи існують в перемовинах можливості маніпулювання співбесідником? Чи вдавались ви до таких засобів?
Коли ти враховуєш внутрішні цінності людини, мотивуючи її, можна сказати, що це фактично маніпуляція. До прикладу, є люди яким дуже важлива навколишня гармонія, якщо ти мотивуєш тим, що ця гармонія може опинитися під загрозою, то це певною мірою маніпуляція. Треба розуміти з ким ти маєш справу і що для цієї людини цінно і відповідно до того пояснювати чому те чи інше завдання важливе. Якщо говорити про перемовини, для того, щоб домовитись найбільш ефективно, слід враховувати дуже багато факторів, зокрема цінності людини, якщо ти запропонуєш збрехати для досягнення якоїсь мети тому для кого це не прийнятно – нічого не вийде. Існують і такі особистості для яких визнання важливіше за будь-що інше, таким людям сміливо можна кинути виклик, мовляв до тебе ніхто не міг виконати це завдання, а ти зможеш? І тоді не сумнівайтеся, завдання буде виконано.
Чого в першу чергу навчаться студенти впродовж модулю по Engagement?
Створювати пропозиції щодо виконання проектів, розуміти цілі і обмеження замовника, як треба підходити до питання оцінювання проектів і формування пропозицій, що робити у випадку невизначеностей, як керувати ризиками.
Що ви можете сказати тим, хто ще вагається чи варто йти на курс?
Люди, які хочуть робити проекти мають усвідомити, що вони беруть на себе велику відповідальність. Коли збираєшся робити проект, насамперед потрібно чітко вирішити, що робитимеш його вдало, не вміючи оцінювати проекти не можливо зробити їх вдало. До прикладу, якщо ти збираєшся керувати автівкою ти повинен мати права, вміння оцінювати проекти це як права для того, щоб їх виконувати.

ДЕНИС ПРИЛУЦЬКИЙ

Автор та викладач курсу "PM Advanced" в PM School